fbpx

Magiczne miejsca – Skansen Lokomotyw w Karsznicach

Lut 23, 2019 | Palcem po mapie, Większa dawka motywacji | 0 komentarzy

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu węzeł kolejowy Śląsk – Porty był jednym z najważniejszych w kraju, a Zakład Taboru Kolejowego w Karsznicach perłą na mapie polskiego kolejnictwa. W dwudziestoleciu międzywojennym była to jedna z najważniejszych inwestycji w infrastrukturę Rzeczpospolitej. Czas przemian po upadku komunizmu w naszej ojczyźnie odcisnął silne piętno na tej swego czasu potężnej jednostce. Przez lata Zakład Taboru podupadał. Na szczęście dziś dzięki miłośnikom Skansen Lokomotyw w Karsznicach odzyskuje swój blask i ma do zaoferowania turystom kawał pięknej historii.

Pamiętam czasy w których ojciec kolejarz zabierał mnie na teren zakładu taboru, by pokazać mi jak wygląda jego praca. Odwiedziny w skansenie były lekcją tego jak pracował mój dziadek – również maszynista. Pamiętam to miejsce jak tętniło życiem. Ludzie mijali się na chodnikach z uśmiechem i pozdrowieniem. Stare lokomotywy dumnie świeciły zarówno przy wejściu na teren zakładu jak i z tyłu za halami taboru.

Dla kilkuletniego dziecka obraz ten był czymś wyjątkowym. W jednym z budynków znajdowała się miniaturowa, poruszająca się kolejka na którą można było patrzeć godzinami. Ogromne piece lokomotyw robiły piorunujące wrażenie, a dym kolejek retro, które odświętnie woziły mieszkańców Karsznic do stacji Zduńska Wola zawsze cisnął uśmiech na usta. Były to lata 90-te, czasy w których wszystko było bardziej odświętne niż dzisiaj.

Gdy jako już kilkunastoletni chłopiec patrzyłem na upadające miejsce pracy ojca i dziadka, gdy widziałem rdzewiejące lokomotywy i wagony zawsze pojawiał się smutek. Czasy przemian i zmiana kierunków podróży pasażerów oraz przewozu towarów doprowadziły to magiczne miejsce na skraj upadku.

Gdzieś w mojej pamięci stara parowozownia na zawsze pozostanie miejscem skąpanym w słońcu i emanującym tajemnicą. Zawsze będzie to swoiste sacrum.

Bardzo budujący jest fakt, że po latach marazmu światło wraca do Karsznic. Dzięki miłośnikom i kolejarzom wychowanym w tym miejscu znów świat i turyści mogą zobaczyć kawał dobrej historii polskiego kolejnictwa. Dziś odwiedzając skansen lokomotyw i teren dawnego zakładu można na chwilę zatracić się w wyobraźni. Dla mnie jest to miejsce kultowe, ale dla wielu turystów będzie to podróż w czasie, odcisk historii, której można w tym miejscu dotknąć.

Zachęcam wszystkich, którzy są ciekawi tego jak wyglądała kolei dziesiątki lat temu, ale również wszystkich tych którzy szukają w naszym kraju miejsc motywujących, tajemniczych i rozbudzających wyobraźnię do odwiedzin Skansenu Lokomotyw i Urządzeń Technicznych w Karsznicach. Jest to jedno z tych miejsc na mapie Polski, których pominąć zwyczajnie nie wypada.

Zdjęcia do niniejszego artykułu zostały udostępnione dzięki mieszkance Karsznic Karolinie Lewandowskiej, a poniższa galeria pochodzi z zasobów https://web.facebook.com/Promuj-Karsznice-1666738790227286/.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Kim jesteśmy?

BeBetter Team to grupa odważnych i pozytywnie nakręconych ludzi. Znajdziesz w nas humor i energię potrzebną do realizacji marzeń. Działamy codziennie, a nie tylko czasami. Żyjemy przez duże „Ż”, bo nasze życie to wspaniały i niesamowity dar, a nie przypadek, z którym trzeba sobie jakoś radzić. Jesteśmy ludźmi otwartymi na wszelkie wyzwania, które stawia przed nami los. Jeśli szukasz MOTYWACJI, DOBREGO HUMORU i odrobiny NIEMOŻLIWEGO to dobrze trafiłeś.

Jeśli chcesz do nas dołączyć i dzielić się swoją pozytywną energią z resztą ludzi... ZAPRASZAMY SERDECZNIE!