fbpx

Miejsca magiczne – Kazimierz Dolny

Mar 3, 2019 | Motywacja do kawy, Palcem po mapie | 0 komentarzy

Niewielkie miasto położone w malowniczym dorzeczu Wisły, na jej prawym brzegu, w zachodniej części województwa lubelskiego, w powiecie puławskim. Historia Kazimierza sięga XII wieku. Początkowo osada ta miała głównie funkcje handlowe. Dogodne położenie na szlaku lubelskim oraz dostęp do Wisły sprzyjały szybkiemu rozwojowi. W „złotym okresie” miasta przypadającym na XVI i XVII wiek, handlowano tu wieloma towarami, a spław wiślany zboża spowodował potrzebę budowy wielkich spichlerzy, było ich ok. 60. W szczytowym momencie rozwoju przez Kazimierz transportowano ok. 43% całego eksportu towarów z Rzeczpospolitej. Było to wówczas także jedno z najpiękniejszych miasteczek w państwie. Kres tych wspaniałych czasów przyniósł potop szwedzki oraz czasy wojny północnej. Głęboko doświadczone zostało także w okresie wielkich polskich powstań (listopadowego i styczniowego), a także przez dwie wielkie wojny światowe.

Po II wojnie światowej miasto odrodziło się jak jak feniks z popiołów. Wciąż widać w nim wpływy polskich rodów Sapiehów i Czartoryskich, niegdysiejszych właścicieli Kazimierza oraz przez lata głęboko zakorzenionej kultury żydowskiej, przed czasami holokaustu najliczniejszej grupy zamieszkującej Kazimierz.

Obecnie Kazimierz Dolny jest przede wszystkim kurortem turystycznym. Unikatowe położenie geograficzne oraz bogata historia silnie odciśnięta w architekturze sprawiają, że miasto jest chętnie odwiedzane przez dziesiątki tysięcy ludzi. Dużo ciekawych miejsc odnajdą tutaj zarówno wielbiciele zwiedzania jak i ci, którzy szukają ucieczki od zgiełku wielkich miast.

Niepowtarzalny klimat panujący w Kazimierzu cechuje się przede wszystkim ciszą i spokojem. To co przyciągnęło moją uwagę w czasie odwiedzin tego miejsca to przede wszystkim życzliwość mieszkańców i świetnie rozwinięta baza turystyczna. Polecam rejsy po Wiśle, te w słoneczną pogodę dają dużo wspaniałych wrażeń. Kawiarnie podają dobrą mocną kawę, restauracje serwują smaczne jedzenie. Spacery wzdłuż rzeki pozwalają nacieszyć zarówno oczy wspaniałym krajobrazem jak i duszę przejmującym spokojem. W muzeach można znaleźć sporą liczbę eksponatów z minionych lat oraz dużą dawkę sztuki zaklętej w malowidłach oraz rzeźbach. Poleciłbym również zarezerwować sobie chwilę na podróż do ruin zamku w Janowcu znajdującego się nieopodal Kazimierza.

Po spędzonych chwilach w tym mieście bezapelacyjnie trafia ono na moją listę miejsc magicznych, ale żeby się o tym przekonać i zaczerpnąć tego niepowtarzalnego klimatu zachęcam do sprawdzenia tego o czym piszę i tego czego słowami ująć nie potrafię.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Kim jesteśmy?

BeBetter Team to grupa odważnych i pozytywnie nakręconych ludzi. Znajdziesz w nas humor i energię potrzebną do realizacji marzeń. Działamy codziennie, a nie tylko czasami. Żyjemy przez duże „Ż”, bo nasze życie to wspaniały i niesamowity dar, a nie przypadek, z którym trzeba sobie jakoś radzić. Jesteśmy ludźmi otwartymi na wszelkie wyzwania, które stawia przed nami los. Jeśli szukasz MOTYWACJI, DOBREGO HUMORU i odrobiny NIEMOŻLIWEGO to dobrze trafiłeś.

Jeśli chcesz do nas dołączyć i dzielić się swoją pozytywną energią z resztą ludzi... ZAPRASZAMY SERDECZNIE!