fbpx

Spójrz oczami dziecka — przez pryzmat szczęścia i beztroski

wrz. 28, 2021 | Większa dawka motywacji | 0 komentarzy

Dziecko jest z pozoru istotą słabą i zależną od drugiego człowieka. Ma jednak ono w sobie coś, co dorośli zatracają w miarę upływu czasu — marzenia, zadowolenie z obecnej chwili, szczerą miłość. Każdy był kiedyś dzieckiem i zmagał się z wieloma problemami. Było się jednak szczęśliwym, kiedy ulepiło się bałwana czy zbudowało zamek z piasku. W dorosłym życiu takie drobnostki przestają cieszyć. Zastępują je zmartwienia: „muszę szybko posprzątać, zrobić obiad, obejrzeć film, pójść spać…” — zwolnij. Zatrzymaj się na chwilę i spójrz na swoje dziecko. Zrób to, zanim oznajmi Ci ono, że się wyprowadza.

Bądź częścią dzieciństwa swojego dziecka

Wychowanie dziecka nie jest łatwym zadaniem. Z pewnością wszyscy wokół udzielają Ci mnóstwo wskazówek, jak powinno się do tego zabrać. Często krytykują Cię i uważają, że sami poradziliby sobie lepiej. Nie słuchaj ich. Prawdopodobnie nie są nawet rodzicami. Wsłuchaj się w głos swojego własnego dziecka — ono znacznie częściej potrzebuje dobrego słuchacza niż mówcy. Pozwól mu opowiedzieć swoje historie, problemy, potrzeby czy plany. Nie ograniczaj jego marzeń. Daj mu szansę rozwinąć swoje często zwariowane pomysły, aby samodzielnie doświadczył, jaki przyniosą one rezultat. Będzie wówczas szczęśliwe, że go wspierasz, szanujesz jego zdanie i budujesz z nim więź. „Dziecko poszukuje dziecka w każdym, kogo spotka. Jeżeli znajdzie je w dorosłym, podoba mu się ta osoba więcej niż inne”. Spędzając z dzieckiem czas, jak równy z równym, stajecie się nie tylko rodziną, ale też przyjaciółmi. Najcenniejszą nagrodą za to, są proste słowa „Lubię Cię” — nie „kocham”, jak kocha się rodzinę bez względu na wszystko, ale „lubię”, czyli „czuję się w Twoim towarzystwie bardzo dobrze”.

Dzieciństwo zaczyna się od kołyski

Zdawałoby się, że małe dziecko nie jest w stanie zapamiętać nic z pierwszych kilku miesięcy, a nawet lat życia. W końcu sami raczej nie sięgamy tak daleko pamięcią. Jednak co ciekawe, trudy rodziców wcale nie idą na marne. Dziecko zapisuje w podświadomości emocje i relacje, jakie pojawiają się względem niego i jego otoczenia. Stąd pojawiają się różne fobie, niezrozumiała niechęć do niektórych rzeczy lub wręcz przeciwnie — zaskakująca sympatia. Zapewnij dziecku poczucie bezpieczeństwa, szczęście i spokój, a w kolejne etapy życia wejdzie beztrosko. W wychowaniu nie bierze udziału tylko jedna osoba, ale też znajomi i bliscy. Nie zawsze mogą mieć dobry humor, bawiąc się z dzieckiem. Aby przywołać u nich pozytywne emocje, wystarczy mały drobiazg — podaruj body dziecięce na prezent swojemu maluchowi. Są na nim umieszczone zabawne obrazki lub napisy. Mogą one nie tylko wywołać uśmiech, ale często też zmotywować. Jest to nietypowy rodzaj ubranek dla dzieci, dlatego że nie stawiają one na przesadną słodycz — nie ma w nich nasycenia pastelowymi kolorami, wzorami księżniczek czy samochodzików. To sprawia, że body jest jednocześnie intrygujące, inspirujące i oryginalne. Nadruki typu „sen jest dla słabych”, „człowiek demolka” albo „po upadku się wstaje, a nie narzeka” to tylko przykłady, jak ciekawie można zastąpić tradycyjne ubranie dziecka.

Wiesz, jaka jest podstawowa różnica między dzieckiem a dorosłym? „Dziecko pragnie mieć psa, by go kochać, dorosły — by czuć się kochanym”. Jeśli zawczasu nie zyskamy sympatii i miłości dziecka, później może być na nią za późno. Ty też byłeś kiedyś dzieckiem i na pewno wiesz, jak ważna była wówczas uwaga dorosłych. Nie udawaj więc surowego nauczyciela, bo ci nie cieszą się przesadną sympatią. Bądź przyjacielem, który nie tylko wskaże właściwą ścieżkę, ale chwyci za rękę i przez nią przeprowadzi.

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Kim jesteśmy?

BeBetter Team to grupa odważnych i pozytywnie nakręconych ludzi. Znajdziesz w nas humor i energię potrzebną do realizacji marzeń. Działamy codziennie, a nie tylko czasami. Żyjemy przez duże „Ż”, bo nasze życie to wspaniały i niesamowity dar, a nie przypadek, z którym trzeba sobie jakoś radzić. Jesteśmy ludźmi otwartymi na wszelkie wyzwania, które stawia przed nami los. Jeśli szukasz MOTYWACJI, DOBREGO HUMORU i odrobiny NIEMOŻLIWEGO to dobrze trafiłeś.

Jeśli chcesz do nas dołączyć i dzielić się swoją pozytywną energią z resztą ludzi... ZAPRASZAMY SERDECZNIE!